neděle 12. února 2017

Jean-François Champollion (rozluštění egyptských hieroglyfů)

Výsledek obrázku pro egyptské hieroglyfy    Egyptské hieroglyfy rozluštil francouzský archeolog Jean-François Champollion. Ten se narodil 23. prosince 1790. Byl obdařen výjimečným jazykovým nadáním. Již v pěti letech se naučil sám číst a psát. V devíti letech uměl řecky a latinsky; jako jedenáctiletý četl bibli z hebrejského originálu. V té době také sepsal svoji první knihu, Dějiny slavných psů. Když mu bylo 13 let, začal se učit arabsky a syrsky, později koptsky, jako patnáctiletý studoval perštinu farsízéndštinuprehlévštinusanskrt a pro rozptýlení také čínštinu. Studoval akademii v Grenoblu a v pouhých 17 letech byl jmenován jejím členem, v 19 letech se stal dokonce profesorem. V roce 1807 odejel do Paříže, kde žil ve velké chudobě a nebýt bratra, těžko by přežil. Vlivem špatného ubytování a následkem zimy, vlhka i hladu těžce onemocněl s trvalými následky. Jeho bratr s ním sdílel vášeň pro Egypt, ale stal se knihovníkem. V této době probíhal boj o rozluštění hieroglyfů, avšak marně. Příčinou byl mimořádný objev starobylé stély, která byla nazvána podle místa objevu – Rossetská stéla. Champollion zcela náhodou v Londýně nalezl kopii textů z tohoto kamene a začal ji luštit. Již 14. 9. 1822 se mu podařilo rozluštit jméno z egyptského textu a to bez pomoci řeckého textu. Díky kartuši Remesse II., opsané v chrámu Abú Simbel, pochopil, že hieroglyf může znázorňovat zároveň předmět i zvuk. Champollionovi se však podařilo rozluštit celý systém egyptského písma. Odhalil vztahy mezi hieroglyfickým a démotickým písmem a zároveň vztahy obou těchto písem k třetímu hieratickému tj. kněžskému. Dne 23. září 1822 přednesl Champollion svůj výklad a zároveň důkaz jeho správnosti před členy akademie. Na Rosettské desce se zachovalo celkem 1419 hieroglyfů kterým odpovídá 486 řeckých slov; tj. každé slovo se píše průměrně třemi znaky. Jména králů psali Egypťané zřejmě na znak úcty do oválných rámečků, tzv. kartuší. Ke znakům, které neměly fonetickou hodnotu se přidával vysvětlující znak - determinativ. Samohlásky Egypťané pravděpodobně nepoužívali kvůli nářečním rozdílům. Vyskytovaly se však i kombinace jednotlivých znaků; např. "j" se označovalo obrázkem třtiny, spojilo se s determinativem označujícím chůzi (nohy) a vznikl ideogram vyjadřující "chodit". 

Výsledek obrázku pro egyptské hieroglyfy


Dne 18. března roku 1828 odjel Champollion do Egypta, kde objevil starý chrám zasvěcený bohyni Eset na ostrově Fílé, poté pokračoval do Karnaku a do Théb. O dva a půl roku později se vrátil do Francie; zemřel v Paříži 4. března 1832.

















Čerpáno z:

wikipedia.org
egyptologie.cz
google.com
    
    

Žádné komentáře:

Okomentovat

Stargate: Antikové - Kapitola 1.

Kapitola 1. - Nový začátek "Dnes večer mě opět probudil nepříjemný hluk z lesů," pomyslel si Janus. Vždy ho takový hluk budil p...